ZAMÓW NEWSLETTER

nie podano
poprawnego adresu e-mail
nie wyrażono zgody
na otrzymywanie newsletter'a
   

Szukamy wykonawcy nowej strony internetowej.

Z projektowaniem stron www jest jak z budowaniem domu, co okazuje się być mocno aktualnym tematem, przynajmniej dla mnie. Dokładnie tak jak przy budowie domu należy poświęcić choć odrobinę czasu na wybór ekipy, w tym wypadku firmy, która owe prace wykona. Z uwagi na fakt, iż mamy kapitalizm, a na rynku jest multum firm, świadczących usługi projektowania serwisów internetowych, decyzja związana z wyborem wykonawcy nie jest taka prosta.

Jak dobrze wybrać?

Stronę internetową możecie zrobić tanio, drogo lub bardzo drogo. Możecie również zrobić kiepsko, dobrze lub bardzo dobrze. Serwisy internetowe możemy również podzielić na te ładne, średnie i brzydkie. Tego typu podziałów możemy mnożyć bez liku. Jak zatem wybrać odpowiednią firmę? Które z kryteriów zastosować szukając najlepszego wykonawcy. Śpieszę już z odpowiedzią. Postaram się odpowiedzieć na tak zadane pytanie nieco inaczej, trochę od końca lub przynajmniej od połowy.

Przede wszystkim strona internetowa powinna być przyjazna użytkownikowi, do którego jest adresowana. Tu szybkim krokiem przechodzimy do wspomnianego adresowania. Co za tym idzie Ty Kliencie powinieneś o tym pomyśleć, kto jest grupą docelową komunikatów rozsiewanych przez serwis www. Jeśli jednak nie pomyślałeś (nadmienię, że nie miałeś takiego obowiązku), to firma zajmująca się tworzeniem stron www powinna zrobić to za Ciebie. Powinna choć o to zapytać. Nie zrobiła tego? Zastanów się kolejny raz nad tym czy chcesz z nią współpracować.

Kilka linijek wyżej wspomniałem o komunikatach jakie niesie witryna internetowa. Te też powinny być już znane, jeśli nie, to również o nie powinna, choć, zapytać firma przed przystąpieniem do tworzenia serwisu.

Oczywiście nie twierdzę, że jest to typową regułą współpracy, jednak informacje te stanowić powinny podstawowe wyznaczniki funkcjonowania i charakteru przyszłej strony internetowej. Bez tej wiedzy po prostu się nie da zaprojektować witryny tak aby spełniała ona swoje funkcje. A funkcji może być kilka różnych od typowo informacyjnych, do mocno sprzedażowych.

 

Czy strona internetowa musi być droga?

Szybkie pytanie, szybka odpowiedź. Nie, nie musi. Czy zatem tania strona www będzie zła. Również nie. Wszystko zależy od oczekiwań oraz doświadczenia firmy projektującej. Małe firmy nie generują tak znaczących kosztów. Najczęściej są to koszta stałe, które zawsze występują w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. W przypadku dużych firm koszty są relatywnie wyższe. Jak to w kapitaliźmie bywa, płaci za nie kto inny, jak Klient. Tak ty!

W żadnym jednak wypadku nie namawiam do wyboru firmy małej. Gdyż i ta nie jest receptą na całe zło, zwane kosztem opracowania strony. Często może się zdarzyć i tak, że małe zespoły mogą zostać przytłoczone ogromem dużego projektu, który finalnie najczęściej upada i zostanie powierzony do wykonania większym, często bardziej doświadczonym zespołom.

 

Zapewne czekacie na bardziej konkretne słowa związane z ceną witryny. Niestety, jest to mocno uzależnione od 3 czynników. Apetytu wykonawcy, chęci zaspokojenia go przez gospodynię, czyli Klienta oraz samego produktu, czyli przewidzianej funkcjonalności strony internetowej.

 

Co z atrakcyjnością witryny internetowej?

W tym przypadku sprawa jest prosta, właściwie bardzo prosta. Przede wszystkim odeślę do pierwszych akapitów tekstu. Strona ma spełniać powierzane jej funkcje. Oczywiście powinna cieszyć oko i tu małe zaskoczenie. Nie oko prezesa, ale oko grupy docelowej. Jest to wprawdzie zła wiadomość dla prezesa, jednak takie działanie jest mocno uzasadnione tym, iż to grupa docelowa będzie zasiewać ziarenka o nowej stronie internetowej waszej firmy. To grupa docelowa jest opiniodawcza i generuje szum wokół firmy – nie prezes – choć różnie to bywa (przywołam tu postać Michała Sadowskiego, który moim zdaniem jest prezesem wyjątkowym potwierdzającym regułę).

 

Wybierzmy doświadczonego partnera.

O tym, że nowicjusz może zaskoczyć widzą chyba wszyscy. Najczęściej zaskakuje negatywnie ucząc się nowych technik, w najlepszym przypadku marnując czas Klienta. Rozglądając się za wykonawcą warto szukać wśród firm, które cieszą się jakimś dorobkiem. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż nie koniecznie przyszły wykonawca serwisu musi mieć w swoim dorobku witryny o takiej samej tematyce, czy nawet waszej konkurencji.

Istotne jest to, aby miał opanowane techniki, których musi użyć. W przypadku sklepu internetowego wykonawca powinien wiedzieć jak zrobić koszyk na zakupy, czy też zrealizować kompleksowo zamówienie. Nie warto wybierać firmy, która sklepu internetowego nie robiła nigdy do tej pory lub robiła go jedynie w oparciu o gotowe ogólnodostępne rozwiązania.

 

Na zakończenie napiszę, iż mam nadzieję w przybliżeniu, choć odrobinę, tematu dokonania wyboru odpowiedniej firmy zajmującej się projektowaniem stron www. Ufam, iż wszystkie wybory będą trafne, a opracowane strony www przynosiły krocie.

Twoje przemyślenia na temat tekstu...

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Kontakt

Masz jakieś subtelne pytania lub chcesz się podzielić ze mną swoimi przemyśleniami...

Czemu nie! Zawsze możesz skorzystac z zakładki z kontaktem, zapewne odpowiem.
Nasz serwis www korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

więcej zamknij